Barbara Wypart - terapeuta

Tradycyjna Medycyna Chińska

Czy samodzielny zabieg akupunktury będzie skuteczny?

W tym krótkim artykule przedstawiam podstawowe problemy, na jakie możemy się natknąć jeśli zastanawiamy się nad samodzielnym wykonaniem zabiegu akupunktury.

Czy można samodzielnie wykonać zabieg akupunktury?

Pewnie, że można. Pytanie tylko, dlaczego? Ostatecznie rzadko bawimy się sami w stomatologa czy ginekologa :)

Medycyna chińska posługuje się metodami diagnostycznymi takimi jak: wywiad (rozmowa), badanie pulsu i oglądanie języka. O ile język można sobie samemu pooglądać, to samodzielne badanie pulsu jest bardzo trudne, ponieważ wobec siebie nigdy nie jesteśmy całkowicie obiektywni. Terapeuta badający puls stanowi pewien zewnętrzny punkt odniesienia, a w trakcie terapii może oceniać i przewidywać kierunek zachodzących zmian oraz uprzedzić pacjenta o ewentualnie mogących wystąpić objawach. Podobnie ma się sprawa z wywiadem. Czy wiemy jakie pytania powinniśmy sobie zadać aby dowiedzieć się więcej o problemie? Czy będziemy potrafili to zinterpretować? Czy da się to w ogóle zrobić bez głębokiej wiedzy w zakresie medycyny chińskiej?

Druga sprawa to umiejętność samodzielnego doboru punktów. W medycynie chińskiej nie ma punktów na ból głowy, egzemę, katar czy jakiekolwiek inne choroby, ponieważ są to nazwy pochodzące z medycyny zachodniej. W związku z tym wszelkie instrukcje przyporządkowujące punkty akupunkturowe do określonych chorób są przykładami myślenia objawowego i wynikają z zastosowania chińskiej metody leczenia w sposób zachodni.

Kolejny problem przy samoleczeniu stanowi częstotliwość wykonania zabiegów, której pacjent w żaden sposób nie jest w stanie ustalić samodzielnie. Stosując zasady klasycznej medycyny chińskiej zazwyczaj wystarczy jeden zabieg na dwa tygodnie.

© Barbara Wypart

Powrót do góry