Barbara Wypart - terapeuta

Tradycyjna Medycyna Chińska

Bezpieczeństwo akupunktury

W przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego, akupunktura nie wprowadza do organizmu żadnych obcych substancji chemicznych.

Czy akupunktura jest bezpieczna?

Poprawnie przeprowadzony zabieg jest bezpieczny. Należy jednak zwrócić uwagę, że powinien być wykonany sterylnymi, jednorazowymi igłami. Nie należy wyrażać zgody na wielokrotne użycie tych samych igieł, ani na ich przechowywanie. Również nie ma potrzeby zgłaszania się na zabieg z własnymi igłami. Cena 1 igły wynosi około 15 groszy, co stanowi znikomą część ceny zabiegu.

Oczywiście w przypadku każdej terapii, w tym również akupunktury mogą mieć miejsce pewne skutki uboczne. Należy wśród nich wymienić ból lub siniec w miejscu wkłucia

Bardzo rzadko zdarzają się omdlenia, zanotowano również sporadyczne przypadki odmy opłucnowej lub tamponady serca u pacjenta z tętniakiem rozwarstwiającym aorty (w tych ostatnich zdarza się to raz na kilkadziesiąt tysięcy (!) zabiegów).

Oczywiście może się zdarzyć, że po zabiegu pacjent czuje się w jakimś sensie gorzej np. kaszle, albo oddaje cuchnące stolce. Z reguły jest to jednak potwierdzenie poprawności diagnozy i skuteczności terapii, a pacjent najczęściej zostaje przez terapeutę uprzedzony.

© Barbara Wypart

Powrót do góry