Barbara Wypart - terapeuta

Tradycyjna Medycyna Chińska

Skuteczność akupunktury

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała listę wskazań, dla których na podstawie licznych badań potwierdzono skuteczność akupunktury.

Wskazania do akupunktury

Często spotykam się z opiniami, że medycyna chińska jest "szamańska" i nie ma nic wspólnego ze współczesną nauką. Otóż nie jest to prawda. Każdego dnia na całym świecie są publikowane prace dotyczące tego, czego codziennie doświadczamy w gabinetach praktykując Tradycyjną Medycynę Chińską i akupunkturę. Światowa Organizacja Zdrowia na podstawie wielu badań opracowała obszerną listę wskazań do zabiegów akupunktury. Obejmuje ona:

  1. wskazania, w których skuteczność akupunktury została potwierdzona i nie budzi wątpliwości np. katar sienny, bóle głowy, bóle dolnego odcinka kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów,
  2. wskazania, w których akupunktura jest skuteczna, ale konieczne są dalsze badania np. astma, bezpłodność, bezsenność, zespół jajników policystycznych, zespół napięcia przedmiesiączkowego, przewlekłe infekcje dróg moczowych, wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  3. wskazania, w których dostępne są tylko pojedyncze wyniki badań potwierdzające skuteczność, ale terapia konwencjonalna jest trudna np. daltonizm, głuchota, zespół jelita drażliwego,
  4. wskazania, w których można spróbować akupunktury wykonywanej przez terapeutę posiadającego zachodnią wiedzę medyczną i odpowiedni sprzęt monitorujący np. drgawki u dzieci, śpiączka, dusznica bolesna.

Na co jeszcze pomaga akupunktura? - zobacz pełny wykaz wskazań wg. WHO (ang.)

Warto także nadmienić, że w większośći przypadków akupunktura dokonale radzi sobie w przypadku pospolitych przeziębień czy infekcji. Leczenie tych dolegliwości według zasad tradycyjnej medycyny chińskiej ma tę przewagę nad powszechnym zażywaniem ogólnodostępnych lub przepisanych przez lekarza farmaceutyków, że nie wprowadzamy do organizmu obcych substancji chemicznych, które zawsze wywołują większe lub mniejsze skutki uboczne.

Akupunktura wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej a akupunktura w medycynie zachodniej.

Akupunktura jest obecnie uznaną przez medycynę zachodnią metodą leczenia stosowaną m.in. w poradniach leczenia bólu. Należy jednak mieć świadomość, że akupunktura pozbawiona zaplecza jakim są chińskie metody diagnostyczne jest tylko kolejną próbą łagodzenia objawów choroby.

Pliki do pobrania:
ACUPUNCTURE: REVIEW AND ANALYSIS OF REPORTS ON CONTROLLED CLINICAL TRIALS

© Barbara Wypart

Powrót do góry